גורל אכזר – כניסה לעולם העסקים ללא תכנון מיסוי ופיננסי מקדים

40,000 עסקים נסגרים מדיי שנה בישראל, מתוך כתבה שפורסמה ב-Ynet השבוע, וזו מציאות קשה שיכולה בקלות להשתנות!

תכנון מקדים של התנהלות וחבות פיננסית יכול לשפר משמעותית את סיכוי ההצלחה של עסק בתחילת הדרך, ולהגדיל משמעותית את סיכויי הצמיחה של עסק ותיק.

תשלומי מיסים ותכנון מס מקדים הנו אקוטי להצלחתו של עסק. הוצאות המס או שיקולי המס הנם אקוטיים ולעתים יכריעו את הכף בבואנו לבצע עסקה כזאת אחרת.

בזהירות נאמר, שרבים העסקים אשר נותנים את דעתם לנושאי המיסוי ערב הקמתו של עסק ורבים העוסקים אינם יודעים או מודעים לאפשרויות ולחבויות הנובעות מהקמתו של עסק חדש.

תכנון מס חכם צריך להיות שלוב בתכנון פיננסי ועסקי נכון. חשוב להבין כי בנוסף לרגולציה החלה, והסקטור העסקי והמתחרים בשוק בו אתם פועלים, את העסק אותו אתם מבקשים לבנות, העלויות, ההוצאות הצפויות והבלתי צפויות, לנסות להעריך בחכמה את ההכנסה אשר תהיה ממוסה, ולהבין את השלכות המס הנובעות מקיום העסק במתווה זה או אחר.

כך למשל, ההבדל המהותי בין התאגדות כ"עוסק" (עצמאי) לצורכי מס לבין חברה הנם שיעורי המס החלים. בעוד שעוסק עצמאי ישלם בגין הכנסותיו החייבות לפי שיעורי המס השולי החלים בישראל (עד 50% מס על ההכנסה החייבת) וישלם בנוסף את שיעורי הביטוח הלאומי החלים עליו, התאגדות כחברה בע"מ תביא אתכם לתשלום מס על הכנסה חייבת בשיעור של  23% (חברה אינה משלמת ביטוח לאומי).

יחד עם זאת, לפני התחלת ביצוע עסק, כאמור יש להעריך את הוצאות המס הצפויות, ההכנסה שתמוסה ובהתאם לכך לפעול. אם יש לכם מחזור הכנסות גבוה אולם אתם צופים הכנסה חייבת נמוכה (לאחר הוצאות, הפחתות וניכויים), למשל – 100,000 ₪ בשנה, אזי ככל הנראה שווה לכם להישאר "עצמאים", שכן שיעור המס השולי ברמות אלה, נמוך משיעור מס החברות.

לנושא המס השפעה מהותית על רווחיות העסק שכן לאור הדוגמא לעיל, במידה וההכנסות שלכם צנועות, במיוחד בתחילת הדרך, התאגדות כחברה תביא אתכם לשלם על ההכנסה החייבת הצנועה מס חברות בשיעור של 23% ולאחר מכן מס דיבידנד שיכול להגיע ל-33% או לתשלום מס שולי בעת תשלום המשכורת.

בנוסף, נציין שישנן השלכות מס שונות שעשויות להשפיע במישרין על כדאיותו שאו רווחיותו של עסק, כגון התנהלות שוטפת מול שלטונות המס, נושאי מע"מ, או פטור ממע"מ למי שנותן שירותים לחו"ל. השפעות מיסוי זר לאלו מכם הסוחרים או פועלים בחו"ל, מיסוי יבוא לאלו מכם המייבאים ומעוניינים למכור טובים בישראל וכדומה.

שילוב השפעות המס עשוי להשפיע עד כדי עשרות רבות של אחוזים על רווחיות העסק, וזהו גורם מרכזי להכרעת שאלת כדאיותו הכלכלית של העסק שלכם. תכנון נכון והכנה פיננסית ומיסויית מקדמית, עשויה להוות ערך ויתרון רב. אנו ממליצים במשנה תוקף להיוועץ עם מומחה בטרם הקמתו של העסק.

איך תראה שנת 2020? זה תלוי בכם…

*יובהר כי כל האמור בחוזר זה הנו בגדר מסירת מידע כללי ואין לראות במידע זה משום חוות דעת או כל תחליף לייעוץ מקצועי. לפרטים נוספים ניתן לפנות לכפיר אימברמן, מנהל מחלקת מיסים

לחצו כאן לפרטים
Join Us Now


Baker Tilly

Share This